jueves, 7 de enero de 2016

Prawo przyciągania

Zazwyczaj przyciąga nas coś egzotycznego i niespotykanego. Dużym powodzeniem cieszą się Szwedki i Polki w Hiszpanii oraz Hiszpanki i Włoszki w Polsce. Jestem wysoka, mam kręcone włosy, okrągłe oczy i mój wygląd jest w Chinach bardzo egzotyczny. Na początku trudno było  się przyzwyczaić do dzieci wskazujących mnie palcem lub przechodniów proszących mnie o wspólne zdjęcie. Zadziwiało mnie to, że nawet  przy obiektach turystycznych ludzie wolą mieć zdjęcie ze mną niż z danym pomnikiem. Często czuję się jak ktoś sławny, mam z tego tytułu wiele profitów, wszyscy są dla mnie uczynni i pomocni ale ponoszę też  konsekwencję tej sławy i wiem, że każdy mój ruch, każde słowo jest bacznie obserwowane i krytkowane przez mą publiczność.







Sztuka parzenia herbaty 茶

Jesteśmy przyzwyczajeni do herbaty ekspresowej na początku trudno będzie nam docenić jak ważną rolę odgrywa herbata w Chinach, jak wielka jest jej różnorodność i jak skomplikowane jest poprawne przygotowanie i podanie tego napoju. Picie herbaty jest w Chinach ważną ceremonią, do której potrzebujemy różnorakich przyrządów.




Herbatę pije się w małych szklaneczkach aby delektować się jej smakiem i aby nie utraciła swej temperatury. Do każdego rodzaju herbaty odpowiednie są naczynia wykonane z innego tworzywa, na przykład do typu Pu erh sugerowane są gliniane szklaneczki a do zielonej szkło lub porcelana. Jednak najważniejsza jest ilość herbaty i odpowiednia temperatua wody. Wrzątek używamy tylko do wyparzenia szklaneczek i czajnika. Do zaparzenia listków herbaty zielonej używamy wody około 80 stopni a czarnej około 85 stopni. Wrzątek pali listki herbaty co powoduje zatracenie jej walorów smakowych i zdrowotnych. Pierwsze zalanie wodą służy tylko do wypłukania listków, dopiero drugie i trzecie jest zdatne do spożycia. 


Ceremonia herbaty jest dość skomplikowana. Istnieje wiele szkół, które prowadzą zajęcia na ten temat.




miércoles, 6 de enero de 2016

Taich, taiji 太极

Taichi w ostatnich latach stało się bardzo popularne w Europie. Ta chińska sztuka walki poprawia sprawność nie tylko ciała ale także umysłu. Młodzi Chińczycy uważają, że jest to sport dla seniorów i faktycznie w parkach i nad rzeką w większości trenują starsi ludzie jednak po mojej pierwszej lekcji zupełnie nie zgadzam się z tym powiedzeniem. Uważam, że Taichi wymaga dość dużej siły nóg, umiejętności zachowania równowagi oraz cierpliwości. Każda pozycja męczy nas i jednocześnie relaksuje. Jak narazie uczę się podstawowych figur i kocich kroków.


Hong Kong, xiānggǎng 香港

Hong Kong to chiński specjalny region administracyjny i trzeba o tym pamiętać gdyż posiadając wizę jednego wjazdu do Chin możemy odwiedzić Hong Kong tylko na początku lub na końcu naszej podróży.  Wyjazd do tego miasta jest uznawany za opuszczenie terytorium Chin. 


Ludzie z wielu powodów odwiedzają Hong Kong. Chińczycy jeżdżą tam na zakupy, turyści chcą zobaczyć olbrzymiego Buddę albo tak jak to było w moim przypadku,  chcą odwiedzić Aleję Gwiazd i zrobić sobie zdjęcie z Brucem Lee. Od dziecka byłam zafasynowana filmami kung fu i Bruce Lee był moją pierwszą miłoścą, teraz wreszcie po tylu latach mam z nim zdjęcie.


Aleja Gwiazd to na pewno ważny punkt w wycieczce po Hong Kongu. Zawsze jest tu gwarno i tłoczno i często odbywają się tu koncerty miejscowych gwiazd.




Duże wrażenie robią olbrzymie ruchome schody, które nie są może zbyt piękne ale bardzo ułatwiają spacer po mieście.



martes, 5 de enero de 2016

Wycieczka za miasto

Czasem warto uciec od zgiełku miasta i wybrać się na krótką wycieczkę. W prowincji Fujian jest wiele pięknych miejsc gdzie możemy zrelaksować się zbierając owocę, łowiąc ryby lub spacerując i podziwiając faunę i florę.











Chińska kaligrafia, shūfǎ 書法

Myślę, że aby lepiej zrozumieć dany naród należy nauczyć się ich języka oraz poznać ich kulturę. Zgodnie z tym przekonaniem już w pierwszym miesiący mojego pobytu w Chinach zaczełam zajecia kaligrafii. Pierwsze słowo, które samodzielnie napisałam to oczywiście Polak. 


Jest wiele różnych stylów kaligrafii chińskiej ale na początku warto jest skupić się na podstawach. Jest wiele zasad na temat kolejności i sposobu wykonania każdej lini. Zajęcia z kaligrafii uczą nas nie tylko pisowni znaków chińskich ale także cierpliwości i dokładności.



Napoje

Podczas całego dnia pije się ciepłą, przegotowaną wodę.  Większość dzieci przynosi do szkoły własny termos. Nawet w pociągu dostepny jest wrzątek aby zalać zupę lub się napić.
Oczywiście asortyment herbaty jest nieporównywalny do naszego, istnieje wiele odmian herbat na zimno sprzedawanych w butelkach lub kartonikach z mlekiem lub innymi dodatkami.  Możemy również napić się mleka sojowego lub domowego tofu.



W restauracji kobiety rzadko piją alkohol, zamiawiają podobnie jak dzieci mleko kokosowe. Mężczyźni przeważnie piją báijiǔ  白酒, likier o zawartości alkoholu około 45 %. Piwo chińskie jest bardzo delikatne w smaku a piwo zagraniczne jest dość drogie.




Alkohol spożywa się w małych szklaneczkach gdyż przy każdym ganbei 干杯 należy wypić aż do dna. Czasem przy wieloosobowej grupie lepiej jest nie zaczynać pić gdyż jeżeli już zaczniemy musimy wznieść toast z każdym uczestnikiem aby nikt nie poczuł się urażony. Mocna głowa to sprawa honoru i takie wspólne picie czasami źle się kończy. Czasami piciu towarzyszy granie w kości.

Jedzenie fan 饭

Trudno byłoby wypowiedzieć się na temat całej różnorodności kuchni chińskiej ale postaram się choć trochę przybliżyć ten temat.
W Chinach jest problem z nabiałem i z czekoladą. Nie ma wędliny. Rarytasem jest nawet ser topiony a ser żółty lub fetę należy zamówić przez internet i są to dość dogie smakołyki. Uważam, że gotowanie w domu jest o wiele droższe jak jadanie w restauracjach i barach. Poza tym w marketach jest wiele żywności, której jak narazie nie znam i nie potrafię przygotować.






Zamawianie jedzenia w barze jest dość proste i tanie. Przeważnie dania są wystawione i pokazujemy je palcem.



W restauracjach często są obrazki i specjalne oznaczenia dla dań pikantnych. Gdy wybieramy się grupą do restauracji często możemy wybrać opcję prywatnego pokoju z olbrzymim ruchomym stołem i prywatną łazienką co pozwala na długą, spokojną biesiadę.
Posługiwanie się pałeczkami w wielu przypadkach jest niezbędne nawet pizzę można jeść pałeczkami lub dostaniemy plastikowe rękawiczki abyśmy mogli jeść rękami. Ruchomy okrągły stół jest bardzo pomocny przy posiłku wśród dużej liczby osób i pozwala na skosztowanie każdego dania




Jedzenie jest bardzo ważnym tematem w Chinach i większość ludzi spotyka się z przyjaciółmi lub rodziną aby wspólnie spożyc posiłek. Gdy spotykamy kogoś znajomego jako pierwsze zostaniemy zapytani czy już jedliśmy czy dopiero idziemy na obiad lub kolacje.

Śniadanie podaje się około 8 rano, obiad zaczyna się już okoł 12 a kolacja od 17.












Jeżeli wieczorem jesteśmy głodni możemy udać się na Nocny Targ otwarty od 22:30 do około 5 rano.






Hot Pot czyli huǒguō 火锅   znany jest we wszystkich regionach. Jest to bardzo dobry sposób na wspólne biesiadowanie. Możemy zamówic podstawę pikantną, jałową,  z dodatkiem ziół lub garnek z trzema rodzajami rosołu.











Na północy spożywa sie wiecej makaronu, na południu więcej ryżu. W wielu regionach jedzenie jest dość pikantne. Na początku trzeba przyzwyczaić się do niektórych dań takich jak kacze żołądki lub świńskie mózgi. Trzeba pamiętać o tym, że naród chiński wielokrotnie cierpiał z powodu głodu i wykorzystuje się każdą część zwierzęcia, by przygotować z niej potrawę.



Zaskakująca jest również ilość dań zawiarających tofu w różnej postaci.






W najgorszym przypadku możemy się skusić na danie z paczki ;-)